DZIECKO

Czy jestem gotowa na druge dziecko?

Kiedy następne dziecko? To pytanie pada przy każdej rozmowie na temat Roberta. Zapewne każda para z jednym dzieckiem lub więcej jest o to pytana. A pary bez dzieci? Co słyszą? Kiedy dziecko? To bywa irytujące, choć z czasem staję się takie normalne…

Robert będzie miał nie długo dwa latka. Wiem, że to idealny czas na drugiego maluszka. Różnica wieku nie za duża i z pewnością łatwiej będzie im się dogadać(?).

Ale czy to jest prawdziwy powod dla którego warto decydowac się na drugiego potomka?

Myślę, że różnica wieku ma tu najmniejsze znaczenie. Na dziecko trzeba być gotowym. Szczególnie my – kobiety. W końcu to my odwalamy tutaj najgorszą robotę.

To kobieta musi przez dziewięć miesięcy męczyć się z różnymi dolegliwościami, a później czeka ją poród, który wcale do przyjemnym czynności nie należy. Cóż taka natura. Później wstaje w nocy ona bo przecież on cycków nie ma i dziecka nie nakarmi. Pomijając fakt, że jest głuchy w nocy i nie słyszy dziecka płaczu.

Różnica wieku gra tu najmniejszą role. Wszystko zależy od charakteru dzieci.

To one zdecydują czy się dogadają czy nie. I nie ma znaczenia czy będzie rok różnicy czy siedem lat.

Po między mną, a moją siostrą jest pięcioletni odstęp. Mimo, że nie należymy do tych co się wiecznie przytulają i mówią sobie każdy sekret, to mamy dobry kontakt i dobrze się dogadujemy. Po mimo trudnej różnicy wieku.

Dlaczego trudnej? Bo gdy dziecko ma 5 lat jest zazdrosne. Nie wszystko rozumie. Rozumie dużo ale czesto też błędnie odbiera pewne sytuacje. A rodzice przy nadmiarze obowiązków często zapominają o uczuciach tego pierwszego dziecka.

Gdy dorastamy różnica wieku naprawdę nie ma żadnego znaczenia. Wtedy główna role odgrywają charaktery.

Po za tym bądźmy realistami. Dzieci się kłócą nie zależnie od tego ile mają lat, jaka jest po miedzy nimi różnica wieku i jak wychowali je rodzice. Po prostu tak jest.

Teraz jest mnóstwo materiału w internecie jak poradzić sobie z dwójką dzieci (lub więcej). Jak nie zapomnieć o tym najstarszym. Jak radzić sobie z emocjami dzieci. Po za tym – kochane moje – mamy instynkt. Jeżeli ktoś już zdecyduję się na drugie dziecko, to z pewnością sobie poradzi.

Ja jeszcze nie czuje tej mocy 😁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *