PSYCHOLOGIA

MatkaPolka czy KobietaWalcząca. Kim jesteś?

„Być kobietą, być kobietą marzę ciągle będąc dzieckiem” tak śpiewała Alicja Majewska.

Każda z nas marzyła o byciu kobietą. Rodzina, dom, dzieci, a może wielka kariera? O czym marzyliśmy, a jak to wygląda teraz? Czy czujemy się spełnione jako kobiety?

Z badań przeprowadzonych przez onet.pl wynika, że z pośród 1500 kobiet, tylko 5% badanych to feministki. Bycie feministką w dzisiejszym świecie to dość samotna droga. Owszem, gdy trzeba o coś walczyć to kobiety potrafią stanąć ramie w ramie, czują obecność drugiej kobiety lecz gdy „potknie nam się noga” to właśnie kobieta pierwsza wbije nóż w plecy. Feministki dążą do partnerstwa, równości, niezależności, do samodzielności, kierując się hasłem „teraz Ty i Twoje potrzeby”.

Reszta przebadanych kobiet dzieli się na dwie grupy:

– kobiety, które są wdzięczne feministką za to co wywalczyły dzieki temu żyje nam się lepiej, lecz uważają, że dzisiaj jest na tyle dobrze, że nie musimy już dalej walczyć.

– kobiety, które uważają, że to co zrobiły feministki to złe, że to przez nie musimy pracować. Rozwijanie się w strefie zawodowej to jest coś co wyprowadza je ze strefy komfortu, a to powoduje, że czują się mniej szczęśliwe.

75% badanych uważa, że ważniejsze jest szczęście innych, nie nasze. Mają poczucie, że czas, który mają dla siebie.., że kradną go bliskim, a nie poświęcają sobie.

A 70% przebadanych kobiet mówi, że to rodzina i znajomi są najważniejsi, a kariera schodzi na dalszy plan. Uważają, że to dom świadczy o kobiecie, szczęście bliskich jest ważniejsze od nich samych, a urodzenie dziecka to najważniejsze wydarzenie w ich życiu.

Matka Polka cierpientniczka a może Superwoman? To kobieta, która ogarnia życie – swoje jak i najbliższych. Na podstwie tych informacji ocenia siebie, tak tworzy swoja samoocenę.

Brzmi abstrakcyjnie? Gdy zatrzymamy się na chwile w tym miejscu i zastanowimy się nas swoim życiem… czujesz to dziwne uderzenie? Bo ja tak. To w jaki sposób ogarniam dom i dzieci wpływa na to jak o sobie myślę? Ale przecież nie na tym kończy się życie…

Wiele kobiet po mimo nadmiaru obowiązków jest zadowolona i szczęśliwa. Uważają, że jest to ich rola życia. Tylko nie wielka część twierdzi, że ma nadmiar zadań i jest nie zadowolona.

Według przeprowadzonych badań wynika również, że kobiecość to presja. Presja bycia wystarczająco dobrą czy wręcz perfekcyjną. Niestety między nami kobietami nie ma solidarności. Dzisiaj nie na ma już tych kręgów kobiecych, które występowały kiedyś. Gdy kobieta wspierała drugą kobietę, służyła jej radą i wsparciem. Gdzieś tam w głębi tęsknimy za tym – za drugą kobietą. Z drugiej strony czujemy ogromną presje, rywalizację, najwięcej jej odczuwamy będąc matkami. Na tej płaszczyźnie naszego życia rywalizujemy najbardziej. My nie umiemy współpracować.

Może to wynikać z tego, że podświadomie reprezentujemy ten model kobiety o którym marzy inna kobieta. Jesteśmy swego rodzaju przypominajką lepszego życia, jakiegoś celu, którego nie udało się jej osiągnąć” – wyjaśnia pani psycholog.

Oglądając ten wywiad uświadomiłam sobie jak wiele się zmieniło. Jak moje podejście do życia się zmienilo. Kiedyś byłam typową feministką, naklaniającą kobiety do walki o swoje cele i marzenia. Dzisiaj jestem typową matką – szczęśliwa matką, która próbuje ogarnąć nasze wspólne życie i o dziwo dobrze mi z tym.

Może to nowa moda na bycie perfekcyjną matką, a może czujemy potrzebę powrotu do początków gdzie to kobieta zajmowała się domem, a na barkach mężczyzny spoczywało utrzymanie rodziny? Nie wiem. Jedno jest pewne, coraz bardziej oddalamy się od postawy feministek i czujemy coraz mniejszą potrzebę walki o siebie. Za to coraz częściej czujemy się spełnione w roli matki i żony, to tam odnajdujemy szczęście.

Zgadzecie się z tym? A może macie własną wizję współczesnej kobiety Polki?

Tekst napisany w oparciu o wywiad w PolsatNews z Małgorzaty Ohme – psycholog, redaktor naczelna portalu „kobietaonet.pl”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *