PSYCHOLOGIA

Odpowiedzialność czyli jak radzić sobie z problemami

Gdy stajemy się pełnoletni przejmujemy pełna odpowiedzialność za własne życie. Po mimo iż na pewne sprawy nie mamy wpływu to wciąż jesteśmy odpowiedzialni za własne życie – za to co się w nim wydarzy.

To kim jesteś i gdzie jesteś zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. W końcu jesteś dorosły i sam możesz podejmować decyzje. Tak więc to jak wygląda i będzie wyglądało Twoje życie leży w Twoich rękach.

Ile razy będąc w trudnej sytuacji życiowej, mając problemy, tracąc wiarę w siebie obwiniałeś za to innych?

Będąc ludzmi dorosłymi i odpowiedzialnymi w pełni ponosimy winę za to jak się czujemy. Za to, że narzekamy, krytykujemy i winimy innych.

Dlaczego nie zaczniemy działać? Czesto przez to, że boimy się zaryzykować. Boimy się, że pogorszymy sytuacje. Przecież zawsze mamy wybór. To ty jesteś szefem własnego życia. Lecz pamiętajmy, że brak reakcji to też reakcja.

A człowiek odpowiedzialny nie szuka wymówek lecz kreatywnych rozwiązań. Analizuje sytuacje i skupia się na rozwiązaniu problemu zamiast na samym problemie.

To w jaki sposób myślisz o sobie, jak bardzo lubisz siebie i jak wysoka jest Twoja pewność siebie wpływa na to jak radzisz sobie z problemami i z życiem.

W dzisiejszych czasach poczucie własnej wartości jest na bardzo niskim poziomie. Często mamy problem z zaakceptowaniem siebie i zamiast działać szukamy tysiąca wymówek. Nowy rok to idealny czas na zmiany. Lecz pamiętajmy, że czas zmian na lepsze jest zawsze idealny. Nie ważne kiedy zaczniemy liczy się czyn, chęci i wiara w siebie. Pamiętając o odpowiedzialności za własne życie. Nikt za nas życia nie przeżyje i nikt nie przejmie za nas odpowiedzialności.

Przyjaciele często słuchając naszych problemów kiwają głowami utwierdzając nas jednocześnie w naszych negatywnych myślach. A przecież sam jesteś szefem własnego życia, sami wiemy co jest dla nas najlepsze.

Jak sobie radzić z problemami:

– Po mimo, że to bardzo trudna sprawa to powinniśmy przestać przejmować się opinią innych. Ile ludzi tyle opini. A to Twoje zdanie powinno być dla Ciebie najważniejsze.

– Powinieneś robić to w czym jesteś najlepszy, w czym najlepiej się czujesz.

– Wysiłek fizyczny sprawia, że wyładowujemy złe emocje, odświeżamy umysł i nasz organizm produkuje więcej endorfiny (hormonu szczęścia), a to ona jest nam potrzebna w trudnych chwilach.

– Pamiętaj, że jesteś człowiekiem odpowiedzialnym i nie możesz tego nikomu oddać. Sam decydujesz o swoim życiu. O tym gdzie jesteś i kim jesteś.

Brian Tracy powiedział, że „człowiek odpowiedzialny nigdy nie narzeka i nigdy się nie tłumaczy”.

Tak więc do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *