KOBIETA I MĘŻCZYZNA

Kłótnie w związku

Czy kłótnie w związku są początkiem końca? A może są supłem który nas umacnia? Jak często powinniśmy się kłócić i o co można, a co nigdy nie powinno być poruszane? Odpowiedzi znajdziecie w poście.

Choć psychologiem nie jestem, jest to raczej moje hobby. Za to jestem żoną i już od kilku lat żyje w związku. Mam swoje zdanie i swoje zasady, jak każda kobieta.

Wiecie kto jest najważniejszy w rodzinie? Ona i on. Kobieta i mężczyzna. Nie dzieci. To tych dwoje ludzi, którzy się kochają, którzy tworzą rodzinę są najważniejsi. Dzieci są owocem miłości dwojga ludzi, potrzebują miłości i uwagi ale kiedyś dorosną i odejdą. A Wy zostaniecie razem i jeżeli waszym jedynym wspólnym tematem do tej pory były dzieci to gdy one się wprowadzą to może się okazać nagle, że jesteście zupełnie obcymi sobie ludzmi. Dlatego o związek trzeba dbać i zawsze stawiać go na pierwszym miejscu. I co do tego stwierdzenia zgadzają się wszyscy psychologowie.

Co czujesz?

Jesteście zakochani? Macie już tą swoją drugą połówkę? A co czujecie gdy na niego/nią patrzycie? Wiecie ile razy miałam ochotę Michała „udusić”? Albo przynajmniej wyrzucić go z domu. Ale nie potrafię wyobrazić sobie życia bez niego. Nie potrafię oczami wyobraźni zobaczyć tego, że rano wstaje, a go nie ma obok mnie i nigdy już nie będzie. Na samą myśl chcę mi się płakać. Jak śpiewała Ewa Farna w duecie z Kaenem „chcę Cię zabić chociaż pragnę mieć”. Ten tekst brzmi w mojej głowie ilekroć Michał mnie wkurza 😂

Tylko ten kogo naprawdę kochamy – na kim naprawdę nam zależy potrafi wzbudzić w nas tak skrajne i żywe emocje. W końcu miłość i nienawiść to dwie strony tego samego uczucia i jest to zupełnie naturalne. Tylko kogoś na kim nam naprawdę zależy będziemy kochać i nienawidzić tak samo mocno.

Pamiętacie tekst który napisałam rok temu o tym jak poznałam Michała? (Jeśli nie lub nie czytaliście to tu zostawiam Wam link). My jesteśmy idealnym przykładem na to, że od nienawiści do miłości jest tylko jeden krok. Jak negatywne uczucie może przerodzić się w uczucie pozytywne.

Motylki w brzuch

My kobiety mamy tendencje do zadawania nadmiernej ilości pytań przez co często wyrabiamy sobie opinię na temat mężczyzny na podstawie jego odpowiedzi. Które są przekolorowane. (To częsta przypadłość mężczyzn 😉.) Często zdarza się, że odpowiedzi nie pokrywają się z rzeczywistością. Wtedy dochodzi do eksplozji i motylki zdychają, a my czujemy totalne rozczarowanie. Dlatego zamiast wypytywać mężczyzny o jego nawyki i przekonania, poprostu go obserwuj. Tylko wtedy naprawdę poznasz faceta.

Co jest sygnałem do zakończenia związku?

Obojętność – to może być sygnał do zakończenia związku. Gdy przestaje jednej ze stron zależeć na tej drugiej to trudno być szczęśliwym w takim układzie.

Strach – przemoc w jakimkolwiek wydaniu jest czerwonym światłem dla związku. Nikt nie powinien bać się partnera. Miłość polega na wsparciu i poczuciu bezpieczeństwa. Gdy czujemy się zagrożeni to taki związek należy zakończyć.

Brak konfliktu – choć ten przykład może wydawać się absurdalny, w końcu komu nie marzy się spokój i harmonia w związku, to brak konfliktów zazwyczaj prowadzi do zniknięcia pasji i zaciekawienia drugą osobą. A to nie jest korzystne dla związku. Dlatego drodzy panowie nie denerwujcie się, że się czepiamy. My dbamy o nasze relacje 😉.

Nuda – choć nie jest to dobry przykład do zakończenia związku, bo nuda zdarza się w każdym związku. Niestety w dzisiejszych czasach jest to dobry powód do jakże modnych rozwodów. Dlatego zapamiętajcie gdy do waszego związku wkrada się nuda nie składajcie papierów rozwodowych tylko działajcie. Urozmaićcie wasze wspólne życie. Rozmowa, wakacje tylko we dwoje, a może wystarczy wspólna kolacja codziennie.

A kłótnie?

Kłótnie budują relacje w związku. Są naturalne i nie uniknione. Każda para się kłóci nawet gdy wydaje nam się, że jest inaczej. Lecz to jak je rozwiązujemy świadczy o naszym związku. O naszej dojrzałości. Oczywiście najlepiej jest znaleźć rozwiązanie i to takie, w którym obie strony będą wygrane. Pewnie zgodzicie się ze mną z własnego doświadczenia, że kompromis jest najlepszym rozwiązaniem. Trzeba tylko dbać o to aby kompromis był po środku, a nie tylko z jednej strony.

O co i jak często?

Kłócić się możemy o wszystko. To raczej dość indywidualny sprawa, ponieważ wszystko zależy od podejścia. W jakim stopniu jesteśmy szczerzy ze swoim partnerem i jakie tematy mieszczą się dla nas w granicy naszego komfortu. A jak często? Dopóki obie strony to akceptują. Ludzie są różni. Jedni mają spokojne usposobienie i raczej stronią od konfliktów. Dla takich osób częste kłótnie będą raczej nie do zaakceptowania. Inni zaś są wybuchowi. Ten typ rozwiązuje nieporozumienia na bieżąco przez co może się wydawać, że w takim związku kłótnie są częstymi gośćmi. Dlatego związek spokojnej osoby i wybuchowej raczej nie przetrwa.

Lecz pamiętajmy kłótnie są nie uniknione i występują w każdym związku. To dzięki nim budujemy relacje i zaciskamy więzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *