DZIECKO, PSYCHOLOGIA

Przyjaźń z dzieckiem

Czy powinno się, a raczej czy można przyjaźnić się z dzieckiem?

W końcu, która mama nie marzy o tym aby wyjść z córką na zakupy do wielkiego centrum handlowego, a po szalonych zakupach wypić pyszną kawę i poplotkować. A który ojciec nie marzy o tym żeby razem z synem poznawać tajemnice starego mercedesa czy też pograć w piłkę rozgrywając mecz życia.

Te wszystkie marzenia są potrzebne rodzicom jak i dziecku i jak najbardziej dobre, tworzenie dobrej relacji z dzieckiem jest normalne i realizacja tych marzeń z pewnością jest bardzo przyjemna ale przyjaźnić się z dzieciem NIE powinniśmy!

Długo myślałam nad tym czy chcę aby moje dziecko było moim czy mojego męża przyjacielem. Czy powinniśmy w przyszłości tworzyć taką właśnie relacje typowo przyjacielską. I zdecydowanie mówię sobie nie. Bo o ile sama chcę być przyjacielem i ogromnym wsparciem dla mojego syna to nie wyobrażam sobie aby działało to w drugą stronę.

A ponieważ przyjaźń budujemy na relacji w którą angażują się dwie strony, nigdy nie zostaniemy przyjaciółmi. Już Wam tłumaczę dlaczego.

Przyjaciel to ktoś kto ma podobne doświadczenie życiowe do naszego. To ktoś kto akceptuje nas w 100%, kto trwa przy nas, kto zna nasze słabe i mocne strony, ktoś kto zawsze udzieli nam wsparcia, da poczucie bezpieczeństwa, dochowa każdej tajemnicy i z kim możemy podzielić się z każdym problemem.

Więc czy aby napewno chcemy obarczyć dziecko takim zadaniem?

Jako rodzice powinniśmy dziecko chronić, dać poczucie bezpieczeństwa i wspierać. A czy informacja, o tym, że rodzice mają kryzys w małżeństwie albo nie mają pieniędzy na czynsz da dziecku poczucie bezpieczeństwa? Dzieci powinny mieć problemy adekwatne do swojego wieku, a nie słuchać i martwić się światem którego nawet nie będą umiały zrozumieć.

Dzięki podziałowi ról na rodziców i dzieci, dziecko wie kto na kim może polegać. Rodzice powinni być wzorem i drogowskazem. Wparciem i ostoją. Nie przyjacielem.

I to właśnie dlatego nigdy nie zaprzyjaźnie się z moim dzieckiem. Nie chcę aby czuło się przytłoczone, aby zbyt szybko musiało zmagać się z trudnym dorosłym życiem. Pragnę aby był szczęśliwy, czuł się bezpiecznie i aby mógł być poprostu dzieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *