Z ŻYCIA WZIĘTE

Złap dystans

To miał być post o motywacji. O tym co zrobić żeby wytrzymać w swoich postanowieniach. Lecz wydaje mi się, że z powodu braku słońca i śniegu bo on też nastraja ludzi pozytywnie (przynajmniej póki nie musimy jeździć autem) brakuje nam naturalnej witaminy D oraz endorfiny. Czyli tak zwanego hormonu szczęścia, poczucia zadowolenia z siebie, a przede wszystkim mam wrażenie, że my – ludzie mamy problem ze złapaniem dystansu do pewnych, nic nie znaczących spraw. Bo czy ważne jest to, że Kryśka z pracy ma taką sąsiadkę, która ciągle imprezuje i ona przez to nie może spać? Nie. No właśnie  nikt normalny się tym nie przejmuje, ponieważ sprawa nie dotyczy ciebie, nie wpływa bezpośrednio na ciebie i nic nie zmienia w Twoim życiu.

Rodzina zawsze najważniejsza

To jak wygląda nasza sytuacja rodzinna wpływa na nasze samopoczucie. To jak układają nam się stosunki z mężem, partnerem ma największy wpływ na nasze chęci do życia. Dzieci i obowiązki domowe, to wszystko wyznacza nasze samopoczucie. Jeśli jesteśmy przemęczeni, mamy nadmiar obowiązków domowych, czujemy się samotni, niezrozumiani, mamy problem z dziećmi, z komunikacja czy szacunkiem, brak nam wsparcia nie ma takiej możliwości żebyśmy byli szczęśliwi i mieli poczucie spełnienia. Te wszystkie czynniki wpływają na nasze poczucie własnej wartości i te problemy będą zaprzątały naszą głowę dopóki nie ulegną zmianie. A mogą się zmienić tylko wtedy gdy sami zaczniemy na tym pracować. Być może szczera rozmowa z mężem czy dziećmi pomoże. A może czas najwyższy opuścić cztery ściany i pójść do pracy. Może właśnie takie zmiany wpłyną pozytywnie na nasz samopoczucie.

Jednym z problemów związkowych bywa również czas. Oczywiście brak czasu dla drugiej osoby to największy zabójca uczuć. Sama nie jestem zwolennikiem związków na odległość i wiem, że nie tylko czas ale i kilometry bywają zgubne i przez to (przez silny brak poczucia bliskości) miłość zbacza z dobrego toru, zaczyn się frustracja, a przez to brak zrozumienia, empatii i oddalenie od siebie. Owszem codzienna rozmowa jest ważna ale to nigdy nie zastąpi uścisku i kontaktu z druga osobą, a to jedna z ważniejszych elementów miłości. Bezpośredni kontakt.

Drugim problemem są lata spędzone ze sobą i nie chodzi mi tutaj o to, że długi staż związku jest zły, wręcz przeciwnie. Lecz niestety często bywa tak, że po wspólnych latach wkrada się rutyna i znudzenie, a to wszystko prowadzi do tego, że przestajemy doceniać to co mamy. To jak wspaniały człowiek jest u naszego boku. Jeśli nie przypominamy sobie o tym co jakiś czas i widzimy tylko wady drugiej osoby to niestety sami skazujemy nasze szczęście na straty.  Oczywiście tutaj wszystko zależy od nas. Wystarczy usiąść na spokojnie i wymienić sobie zalety partnera, a nie tylko pamiętać o fakcie, że nie opuszcza deski po sobie. To tylko deska. Ważniejsze jest to, że jest wspaniałym kochankiem, wsparciem dla ciebie, że pomaga ci w obowiązkach domowych czy nawet zabierze dziecko na plac zabaw żebyś ty mogła pobyć w spokoju czy nawet poświęcić czas tylko sobie. Bo o miłość trzeba dbać, jak o piękny kwiat. Trzeba się nauczyć widzieć rzeczy, które ktoś dla nas robi, bo właśnie te małe gesty mają znaczenie. A przede wszystkim powinniśmy mówić drugiej osobie o tym, że ją kochamy. Czasami wydaje nam się, że on wie, i że nie musimy mu o tym przypominać, niestety często brak tych magicznych słów jak KOCHAM CIĘ bywa przytłaczające i warto wypowiadać je jak najczęściej partnerowi jak i dzieciom.

Praca – ach ci ludzie….

Myślę, że praca jest najczęstszym powodem naszych wewnętrznych rozterek. Przejmujemy się opinią innych, przejmujemy się sprawami, które nas nie dotyczą, otaczamy się ludźmi którzy nie są zadowoleni przez co sami zarażamy się narzekaniem. Nie doceniamy pewnych rzeczy przez co z czasem tracimy zdolność znajdowania plusów danej sytuacji. Przez nawyk ciągłego niezadowolenia na każdy pomysł, na każdy nowy projekt reagujemy negatywnie, a to już prosta droga do stania się zwykłym zrzędą. Zawsze przyciągamy takich ludzi jacy sami jesteśmy. Jeśli jesteśmy pozytywni, uśmiechnięci przyciągamy własnie takich ludzi.

Plotki, ploteczki, tak to one zbierają największą grupę fanów. I to one niszczą relacje między ludzkie. Zdania wyciągnięte z kontekstu, przerobione na wersje bardziej „interesującą” czyli taką, którą ludzie chętniej skomentują, bardziej odbiorą osobiście, bardziej się nią przejmą. Wypowiadanie się na tematy, które zupełnie nie dotyczą osoby wypowiadającej się. No i oczywiście gwiazdy firmowe, (które znajdą się z pewnością w każdej pracy) osoby które najwięcej krzyczą, a najmniej robią – zawsze mam wtedy przed oczami takie małe pieski które zawsze głośno szczekają, a jedyne co mogą zrobić to złapać cię za sznurówkę bo są za małe. Nie chodzi tutaj o realizacje zadań nim powierzonych, a o negatywne nastrajanie ludzi i wyolbrzymianie problemów, które są małe i można powiedzieć, że bez znaczenia lub nawet nie są problemami.

Ludzie nie są zadowoleni z pracy jaką wykonują, są przemęczeni, sfrustrowani, a przede wszystkim za leniwi, żeby coś zmienić. Nie myślą o tym, żeby nie myśleć o pracy w swoim czasie wolnym. Myślę, że jednym z największych problemów jest dystans. Sama u siebie zauważyłam, że był w moim życiu moment gdzie przejmowałam się wszystkim i wszystkimi. Bardzo emocjonalnie przeżywałam sprawy, które mnie nie dotyczyły. „Zabierałam” je do domu i tam żyłam nimi dalej. Dzisiaj na własne życzenie, dla własnego dobra fizycznego, a przede wszystkim psychicznego zadaje sobie pytanie które zmieniło moje życie i nastawienie do pracy, jednym słowem złapałam dystans. Może to egoistyczne, może zbyt kontrowersyjne ale to jedyna droga aby złapać luz, którego mam wrażenie wielu osobom brakuje. CZY TA SPRAWA DOTYCZY MNIE? nie? no to wyj….e 🙂 wulgarne ale skuteczne 🙂

Czas dla siebie

I to jest ten moment w którym każdy powinien zadać sobie pytanie co ostatnio zrobiłem dla siebie co mnie zrelaksowało? Czas poświęcony sobie, spędzony tak jak lubimy, na czytaniu książki, oglądaniu filmu, zrobieniu maseczki, poświęceniu się hobby to jest coś na co każdy z nas powinien sobie pozwolić minimum raz w tygodniu. Każdy człowiek potrzebuje odskoczni od codzienności. Takiego przeniesienia się do innego świata. Czegoś co pozwoli mu złapać oddech i docenić siebie.

Bardzo ważne jest również aby systematycznie dbać o swoje poczucie własnej wartości. Aby regularnie wyznaczać sobie cele. Trzeba tą listę aktualizować co jakiś czas modyfikując i dopisując nowe cele ponieważ uczucie spełnienia bywa zaskakujące. Najpierw odczuwasz niesamowitą radość i zadowolenie z siebie, a po czasie przychodzi pustka. Sama przeżyłam takie coś. To takie uczucie jak wspinaczka na górę. Wkładasz w to masę wysiłku, pracy i poświęcenia, w końcu ci się udaje wchodzisz na szczyt widzisz piękny widok, cieszysz się nim ale po czasie dociera do ciebie, że to koniec drogi nic więcej dalej nie ma bo nie wyznaczyłeś sobie nowych celów. Nie zbudowałeś  kolejnych stopni schodów. Dbajcie o to aby te cele wyznaczać sobie wciąż na nowo.

Brian Tracy  w swoich książkach często mówi o tym, że powinniśmy szukać plusów w każdej sytuacji. Pamiętam jak pewnego dnia podeszła do mnie koleżanka, była bardzo zła bo właśnie jej córka z premedytacją rzuciła w nią piłką i ona dostała w głowę, pamiętam jak powiedziałam jej wtedy, że w sumie powinna się cieszyć bo to znaczy, ze jej córka ma nie złego cela. Wiem głupie i bez sensu ale matce poprawiłam humor. A w szukaniu plusów danej sytuacji chodzi o to żeby spojrzeć z innej perspektywy, a przede wszystkim aby ograniczyć negatywne emocje. Zamiast flustrować się lub załamywać kolejną porażką powinniśmy wyciągnąć wnioski, podnieść się i iść dalej do celu, a celem każdego człowieka jest szczęście osobiste. W końcu człowiek uczy się na błędach. Złapanie dystansu do pewnych spraw, nauczenie się rozróżniać problemy duże od tych nic nie znaczących jest bardzo przydatne w każdej strefie naszego życia. Tak więc zawsze pytajcie samych siebie CZY TO NAPRAWDĘ JEST WAŻNE? CZY TA SPRAWA DOTYCZY BEZPOŚREDNIO MNIE?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *